"SCENY MELPOMENY"
CZYM SĄ "SCENY MELPOMENY"?
„Sceny Melpomeny” to projekt plastyczno – teatralny dedykowany dzieciom ze Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Raciążku. Dzięki projektowi uczestnicy mogą odkryć swój talent aktorski podczas „Warsztatów ożywionej formy”, stworzyć unikatowe kukiełki i wystąpić w „Teatrze cieni” oraz zaprojektować niesamowite „Maski teatralne” promieniujące w świetle ultrafioletowym, a także zobaczyć przedstawienie "Ala na tropach recyklingu". Wszystkie wydarzenia mają miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury w Raciążku i realizowane są przez profesjonalnych artystów plastyków i aktorów. Zadanie realizowane jest w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "Bardzo Młoda Kultura 2019 - 2021.
JAKI JEST CEL PROJEKTU?
Celem projektu plastyczno-teatralnego "Sceny Melpomeny" jest zachęcenie młodzieży do współtworzenia kultury, rozwijania zainteresowań i pasji, poznania teatru w wielu aspektach, a także aktywnego spędzania wolnego czasu i współpracy w grupie. Podczas zajęć uczestnicy poznają ciekawostki dotyczące kultury i sztuki. Pragniemy pokazać uczestnikom warsztatów alternatywną zabawę, którą mogą kontynuować również w domu i wraz z rodzeństwem lub przyjaciółmi rozwijać umiejętności plastyczne oraz aktorskie. Spodziewamy się, że projekt pomoże znaleźć młodzieży nowe pasje, a także alternatywny sposób wyrażania emocji poprzez twórczą zabawę. Mamy nadzieję, że udział w projekcie otworzy dzieci na marzenia, sprawi, że małe środowisko, w którym żyje, przestanie być postrzegane jako ograniczenie i przeszkoda w samorealizacji.
JAKI JEST CEL BLOGA "SCENY MELPOMENY"?
Na naszym blogu uczestnicy mogą zobaczyć zdjęcia i filmy z wydarzeń, a także podzielić się ich efektami z rodziną i przyjaciółmi. Liczymy też, że więcej osób zainteresuje się projektem i zachęci zgłębianiem zagadnień z pogranicza plastyki i teatru. Systematyczność działań ma wpływ na trwałość rezultatów, dlatego też planujemy kontynuować w przyszłości projekt "Sceny Melpomeny" inicjując kolejne wydarzenia plastyczne i teatralne.
JAKA BĘDZIE PRZYSZŁOŚĆ PROJEKTU?
W przyszłości planujemy wzbogacić projekt o nowe działania z pogranicza sztuk, a także zrealizować z udziałem dzieci i młodzieży własnej sztuki teatralnej pod okiem specjalistów. Chcemy rozszerzyć projekt również na inne gminy województwa kujawsko – pomorskiego, by trafić do jak największej liczby młodzieży o utrudnionym dostępnie do wydarzeń i działań kulturalnych zwłaszcza do mieszkańców wsi i małych miasteczek.
DLACZEGO MELPOMENA?
Melpomena była w mitologii greckiej muzą tragedii, jedną z towarzyszek Apolla, córką Zeusa i Mnemosyne.
Była jedną spośród dziewięciu muz olimpijskich, które należały do orszaku boga Apollina, ich przewodnika. Wraz ze swoimi siostrami uświetniała śpiewem biesiady bosko-ludzkie, a także uczty olimpijskie samych bogów.
W sztuce przedstawiana jest zwykle jako kobieta oparta o skałę lub maczugę, z maską tragiczną w ręce i wieńcem z winorośli na głowie – atrybutami symbolizującymi dziedzinę sztuki, której patronowała.
Do zobaczenia na dużej i małej scenie!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz